Galeria spa spot

O projekcie

 Zapis obecności

„Śladami Jacka Sempolińskiego” to projekt oparty na fragmentach dzienników artysty z lat 1999-2008, które dotyczą jego kazimierskich inspiracji i pobytów w Męćmierzu. Przybliżenie osoby tego wybitnego malarza, krytyka i eseisty, popularyzacja jego dorobku artystycznego oraz dokumentacja śladów obecności artysty w okolicach Kazimierza nad Wisłą były głównymi celami realizacji tego pomysłu wydawniczego.
Dom Jacka Sempolińskiego w Męcmierzu.

Dom Jacka Sempolińskiego w Męćmierzu.

Podążając śladami Jacka Sempolińskiego, autorka projektu Magdalena Sowińska dotarła do sąsiadów artysty we wsi Męćmierz i zanotowała ich wspomnienia, odkrywając przy okazji nieznane dotąd szczegóły z życia malarza. Odwiedziła też i sfotografowała miejsca ważne dla Sempolińskiego, które wskazał w swoich dziennikach. Zatrzymane w kadrze obiekty i krajobrazy będące źródłem jego inspiracji twórczej zostały zestawione tematycznie z  rysunkami i obrazami Jacka Sempolińskiego, które powstały w okresie pisania dzienników. Materiał uzupełniają refleksje Sempolińskiego na temat twórczości i jej związków z naturą.

Projekt składa się z 3 części:

  • Dom w Męćmierzu – z opisem i zdjęciami wiejskiej chałupy, w której mieszkał Jacek Sempoliński,
  • Sąsiedzi we wsi – z fragmentami wspomnień rdzennych mieszkańców Męćmierza, którzy byli zaprzyjaźnieni z malarzem,
  • Kazimierskie inspiracje – z przemyśleniami Jacka Sempolińskiego na temat twórczości i źródeł inspiracji z obszerną dokumentacją zdjęciową.

Autorka serdecznie dziękuje prof. Wiesławowi Juszczakowi za udostępnienie wypisów z dzienników Jacka Sempolińskiego z lat 1999-2008 przed ich publikacją w formie drukowanej oraz zgodę na wykorzystanie fragmentów w niniejszym projekcie. Obok prof. Juszczaka konsultantem projektu był także prof. Lechosław Lameński.

stypendium_ok

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.