O galerii

Wnętrze galerii sztuki spa spot w Nałęczowie.

Wnętrze galerii sztuki spa spot w Nałęczowie.

Rozmowy o sztuce współczesnej

Galerię sztuki spa spot w Nałęczowie otworzył Jacek Sempoliński, pokazując w niej jednocześnie po raz pierwszy swoje rysunki z cyklu pt. „Cyfry arabskie”. Zainspirowani jego koncepcją sztuki, staramy się utrzymać nadany przez niego kierunek.

„Maluję dla prawdy, która jest zarówno na zewnątrz, jak wewnątrz mnie. A patrzący może przeżyć swój własny akt twórczy na drodze do tej prawdy” – mówił w jednym z wywiadów Sempoliński. W swoich tekstach tak określił przesłanie artysty: „Ja sam – jestem, żyję, maluję i na tym koniec. Naturalnie jest to też początek. Prawdy i wartości najprostsze, jak dobro i zło, doczesność i wieczność, wolność i zależność są początkiem”. Był artystą poszukującym, do końca. W pierwszą rocznicę śmierci Jacka Sempolińskiego (30 sierpnia 2013 roku) nadaliśmy galerii Jego imię, a na honorowym miejscu stanęło popiersie artysty.

Maluję dla prawdy, która jest zarówno na zewnątrz,
jak wewnątrz mnie
Jacek Sempoliński

Symboliczne otwarcie galerii sztuki spa spot. Jacek Sempoliński przecina wstęgę, 28 maja 2011 roku.

Symboliczne otwarcie galerii sztuki spa spot. Jacek Sempoliński przecina wstęgę, 28 maja 2011 roku.

Działalność galerii sztuki spa spot w zakresie upowszechniania kultury ma charakter niekomercyjny. Na wernisażach spotykają się osoby o zbliżonych zainteresowaniach i podobnej wrażliwości estetycznej, koneserzy sztuki i laicy, artyści i ludzie sztuki ciekawi.

Stworzyliśmy w Nałęczowie przyjazne miejsce, gdzie trwa twórcza rozmowa o sztuce współczesnej.

Po blisko 10-letniej obecności w uzdrowiskowym miasteczku, podjęliśmy kolejne wyzwanie: od listopada 2020 roku galeria sztuki spa spot rozpoczęła działalność wyjazdową. Powstało nowe, kameralne miejsce z artystycznym klimatem tym razem w Warszawie.

Magda Sowińska i Janusz Michalik