Galeria spa spot

Wojciech Zubala

Wojciech Zubala w czasie wernisażu w galerii sztuki spa spot w Nałęczowie.

Wojciech Zubala w czasie wernisażu w galerii sztuki spa spot w Nałęczowie.

Sztuka przemyślana

Galeria sztuki spa spot im. Jacka Sempolińskiego w Nałęczowie rozpoczęła sezon 2016 wystawą malarstwa Wojciecha Zubali, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artysta po raz pierwszy pokazał publicznie swoje najnowsze obrazy. Wernisaż odbył się 23 kwietnia.

„Obrazy Wojciecha Zubali nie są odwzorowaniem natury. To raczej ekspresja jej odbioru, opis przeżycia odtworzony w procesie twórczym – mówi Janusz Michalik, kurator wystawy i właściciel galerii sztuki spa spot. – Zaproponowana odbiorcy wizja jest dokładnie przemyślana, wykonana perfekcyjnie, bez zawahań, pewnym gestem. Wynik jest fascynujący: lekkość i pozorna przypadkowość linii i wstęg, labirynt szczegółów w jednorodnej, zharmonizowanej całości”.

Zobacz katalog wystawy „Wojciech Zubala. Malarstwo”.

Dzieło może być tworem efemerycznym,
istnieć tylko
w momencie tworzenia
lub być jego ubocznym produktem.

Może też wcale fizycznie nie zaistnieć
będąc tylko częścią konceptualnej gry

– Wojciech Zubala

Historyk sztuki Jagoda Barczyńska podkreśla, że Wojciech Zubala ciągle poszukuje nowych doświadczeń malarskich. „Od niedawna znaki kreślone przez Wojciecha Zubalę przywodzą na myśl szpule, zawile splątane motki przędzy czy szerokie, o łamanej strukturze wstęgi, które wyraźnie rysują się na bieli tła. Propozycją tą artysta próbuje na nowo definiować istotę procesu twórczego” – uważa Jagoda Barczyńska. Zwraca też uwagę na wyrafinowane wybory kolorystyczne Zubali w najnowszych pracach. Jej zdaniem, kolory obrazów pokazują nastroje i intensywność przeżyć artysty. „Barwa szara poszerzona niekiedy o kolor miętowy najlepiej zdaje się oddawać refleksyjność jego usposobienia” – zauważa Jagoda Barczyńska. Zadziwiają ją zielenie, „po które malarz z upodobaniem sięga i łączy z barwą minerałów: szmaragdu, malachitu, turkusu czy kolorem morza”.

Fotorelacja z wernisażu

Wojciech Zubala o sztuce i tworzeniu

Wojciech Zubala w galerii sztuki spa spot w Nałęczowie, 22 kwietnia 2016 roku.

Wojciech Zubala w galerii sztuki spa spot w Nałęczowie, 22 kwietnia 2016 roku.

W czasie wykładu na Uniwersytecie Trzech Pokoleń (Uniwersytet Humboldtów) w Berlinie (luty 2016 roku), Wojciech Zubala mówił tak o sztuce i swoich działaniach artystycznych: „Wolność jest dla artysty podstawą każdego twórczego działania. Wszystko w sztuce zależy od woli artysty, jego nieskrępowanych myśli, działań, zachowań, a na końcu samych dzieł. Takie widzenie własnej roli jest przyczyną wielu konfliktów w wymiarze zewnętrznym – między artystą a społeczeństwem, a także wewnętrznych napięć i rozterek w nim samym, w których to idealistyczny duch bezkompromisowości ściera się z życiowym konformizmem”.

Zdaniem Zubali, sztuka jest sposobem na poznanie rzeczywistości i wewnętrzne poznanie samego siebie. „Dla artysty często ważniejsze jest dociekanie prawdy w procesie artystyczno-intelektualnej refleksji niż samo dzieło – uważa Wojciech Zubala. ‑ Zostaje ono zastąpione przez akt twórczy, który staje się celem samym w sobie”.

  • O artyście. Wojciech Zubala urodził się w 1964 roku. Jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie prowadzi Pracownię Malarstwa na Wydziale Malarstwa. Niedawno został wybrany na drugą kadencję na prorektora ds. studenckich tej uczelni.

Magda Sowińska

Sprawdź, kogo gościła już galeria sztuki spa spot w Nałęczowie.