Galeria spa spot

Janusz Przybylski

W kierunku groteski

W zbiorach Tate Gallery w Londynie jest niewiele prac polskich artystów. Litografie Janusza Przybylskiego są. To „Pani Cycata” (Mrs Bosom ) i „Portrety z wyobraźni” (Imagined Portraits) z 1983 roku.

Inne prace tego znakomitego malarza, grafika i rysownika, profesora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1937-1998) pokazała w Nałęczowie galeria sztuki spa spot, dzięki uprzejmości żony artysty Danuty Przybylskiej.

Wernisaż wystawy "Janusz Przybylski. Grafika i malarstwo" w galerii sztuki spa spot w Nałęczowie, 13 września 2014 roku.

Wernisaż wystawy „Janusz Przybylski. Grafika i malarstwo” w galerii sztuki spa spot w Nałęczowie, 13 września 2014 roku.

Janusz Przybylski - Rozwarł jamę ustną, litografia, 1967. Wernisaż wystawy "Janusz Przybylski. Grafika i malarstwo" w galerii sztuki spa spot w Nałęczowie, 13 września 2014 roku.

Janusz Przybylski – Rozwarł jamę ustną, litografia, 1967.

Krytycy sztuki podkreślają, że Janusz Przybylski nie miał ograniczeń warsztatowych, umiał narysować lub namalować wszystko. Udało mu się jednak nie wpaść w tory „jałowej wirtuozerii”. Z pozostawionych notatek wyłania się Przybylski refleksyjny, w pełni kontrolujący proces twórczy, bardzo świadomy celu, który pragnie osiągnąć. „Akcent kładę na współbrzmienie między znakami czy symbolami, tworząc cykle, które kojarzą się z rodzajem awangardowego teatru jednego widza, ze swoista pantomimą, której bohaterowie, ci współcześni i ci kostiumowi, jednakowo groteskowi w zachowaniach i pozach, odgrywają powierzone im role, które zaaranżował dla nich malarz – autor dramatu” – pisał Janusz Przybylski w Liście do widza ( Janusz Przybylski, Błędne koło – grafika i gwasz, katalog wystawy, The Society for Arts, 1998). Ta refleksja wydaje się szczególnie prawdziwa w przypadku grafik prezentowanych na wystawie w galerii sztuki spa spot w Nałęczowie.

Wernisaż wystawy „Janusz Przybylski. Grafika i malarstwo” odbył się 13 września 2014 roku (pobierz katalog). Zobacz także Janusz Przybylski – malarstwo.